Електропостачання.
Споживачам по всій території України

Ціни на енергоносії у світі зростають. Проте жодне підприємство не може працювати без електрики. Тому цілком очевидним для бізнесу є питання, як сьогодні економити на енергоресурсах. Для початку потрібно обрати вигідні умови постачання електроенергії.

Компанії-постачальники енергоресурсів надають різні комерційні пропозиції підприємствам. Це можуть бути договір універсальної послуги (фіксована ціна, яка не дуже чутлива до ринкових коливань вартості закупівлі) та вільних цін (вартість електрики напряму залежить від ринку та ціни закупівлі).

Постачання електроенергії за універсальною послугою

Універсальна послуга доступна не всім юридичним особам. Критерії, яким має відповідати споживач, щоб обрати комерційну пропозицію такого характеру:

  • клієнт є малим непобутовим споживачем та купує електроенергію для власних потреб;

  • юрособа є власником/користувачем приміщення/об'єкту;

  • клієнт має актуальний договір на розподіл електроенергії;

  • договірна потужність кожного об'єкту клієнта не більше 50 кВт.

Тариф універсальної послуги встановлюється щомісяця за порядком формування, затвердженим державним Регулятором (НКРЕКП). До її складу входить: прогнозована ціна закупівлі, тариф на послуги передачі, тариф на послуги розподілу, тариф на послуги постачальника.

Постачання електроенергії за вільними цінами


Здебільшого електропостачання промислових підприємств здійснюється за вільними цінами. У такому разі договори на постачання укладаються не на фіксовану вартість, а з поправкою на середню закупівельну вартість електрики на оптових ринках.

Формула розрахунку вартості електроенергії для юридичних клієнтів вільних цін виглядає таким чином:

Цфакт = Црдн +Тпер +Тпост + Трозп
, грн/кВт∙год.,

де Црдн – середня закупівельна вартість електричної енергії на ринку «на добу наперед», що розраховується як сума добутків погодинних обсягів споживання клієнта і погодинних цін на РДН, без ПДВ;

Тпер - тариф на послуги передачі електричної енергії, що встановлений постановою НКРЕКП, без ПДВ;

Тпост - тариф на послуги постачальника, без ПДВ.

Трозп - тариф на послуги розподілу електричної енергії, який встановлений постановою НКРЕКП, без ПДВ

Зазвичай комерційні пропозиції вільних цін відрізняють умовами оплати, як-от:

  • попередня оплата (передоплата у розмірі 100% вартості електроенергії за фактичним обсягом споживання згідно з даними комерційного обліку);

  • планові платежі (оплата за обсяг споживання частинами протягом розрахункового періоду);

  • оплатою по факту (оплата за фактично спожиту електроенергію відповідно до даних комерційного обліку).

Промисловим підприємствам варто звернути увагу на ще один момент: чи оснащене приміщення спеціальними системами погодинного обліку (АСКОЕ або ЛУЗОД). Коли так, то фірма є споживачем категорії "А" і це може впливати на ціну електроенергії. Ці системи щогодини фіксують фактичні обсяги споживання окремого клієнта і автоматично передають дані оператору системи розподілу. Тоді чітко простежується графік споживання протягом доби, а в нічні години електрика коштує дешевше. Таке рішення актуальне передусім для підприємств, які працюють цілодобово.

Юридичні споживачі без систем АСКОЕ відносяться до категорії "Б" і здебільшого купують електроенергію денного навантаження, коли її вартість висока.

Головним критерієм вибору для бізнесу є ціна, на другому місці – сервіс. Наша компанія-партнер має широку мережу центів обслуговування, кол-центр, пропонує особистих менеджерів, зручні електронні сервіси. Постачальник має кілька пакетних пропозицій, що відрізняються за умовами оплати, обсягом споживання, наповненням, особливостями обслуговування.

Гнучкий підхід при формуванні комерційних пропозицій дозволяє постачальнику електроенергії запропонувати юридичним особам різні варіанти співпраці. Так підприємство може обрати для себе максимально комфортні умови постачання електроенергії.